Načítání

Zadejte hledaný text

Zahrada

Jak na správnou údržbu sekačky, aby vám vydržela co možná nejdéle?

Bez sekačky se neobejde žádný majitel menší či větší zahrádky, který dělá vše pro to, aby zahrada byla v dobré kondici a aby měla reprezentativní podobu a vzhled. Určitě se shodneme na tom, že sekačky patří mezi nepostradatelné vybavení každého rodinného domečku. Budete-li se o svou sekačku starat svědomitě, vydrží vám sloužit dlouhá léta. Jak na to?

Jak na správnou údržbu sekačky na trávu

Povinnost starat se o stav sekačky na trávu je pro většinu lidí otravná a nezajímavá. Skutečnost se má tak, že každý od sekačky očekává maximální výkon a co možná nejmenší vynaložené úsilí. Dojde-li ale na řeč o její údržbě, tak vždy zjistíte, že nikomu se do toho příliš nechce. Pokud ale chcete brát (rozumějte: chcete-li, aby vám sekačka dlouho vydržela a fungovala tak, jak fungovat má), pak se musíte naučit i dávat – tím máme na mysli to, že se o svou sekačku budete pravidelně a svědomitě starat.

Pravidelnou údržbou totiž nejenže prodloužíte životnost vaší sekačky na trávu, ale zároveň zajistíte její správný chod a předejdete celé řadě problémů, které by mohly nastat a které by byly důvodem buď k pořízení nové sekačky, nebo k její opravě – tak či onak by vás to stálo další peníze.

Co zahrnuje pravidelná péče o sekačku?

Pravidelná údržba sekačky rozhodně není jen o tom, že ze spodní strany šasi po sekání odstraníte travní hmotu, která na ní ulpěla. Pakliže chcete, aby vám sekačka na trávu sloužila co možná nejdéle, a vy jste tak předešli nutným finančním investicím, budete se muset naučit, že údržba sekačky s sebou přináší i celou řadu dalších důležitých úkonů.

Jedním z nich je čištění vzduchového filtru, který v případě, kdy dojde k jeho ucpání, výrazně snižuje výkon motoru a naopak zvyšuje spotřebu paliva. Vzduchový filtr může dokonce způsobit i poškození motoru, což by vedlo k jeho opravě = investici vašich peněz. Lehce znečištěný filtr vyčistíte buď profouknutím tlakovým vzduchem, v případě pěnového filtru postačí propláchnutí. Bude-li filtr opravdu hodně špinavý, raději jej úplně vyměňte.

Výměna oleje, kontrola nožů a seřízení motoru

Mezi další úkony, které byste v případě údržby sekačky na trávu měli provádět, je výměna oleje. Ten má za úkol nejen mazat, ale zároveň chladit a čistit. Olej v sekačce vyměňujte pravidelně v doporučených intervalech. Zapomenout nesmíme ani na kontrolu nožů, u kterých je potřeba zjistit, jestli již nejsou tupé – tupé nože nejenže trávu nesečou dobře, ale zároveň při běhu sekačky vytváří silné vibrace, jež mohou způsobit poškození stroje. Poškozené a tupé nože je proto potřeba vyměnit za nové. Jako poslední zde ještě zmíníme seřízení motoru, které byste měli přenechat odborníkovi, jenž tomu rozumí. Zkontroluje otáčky motoru, podívá se na jeho těsnost a prověří i klikovou hřídel.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *