Načítání

Zadejte hledaný text

Rekonstrukce a bydlení

Využití betonové stěrky v interiéru 

Betonová stěrka je jedním z nejnovějších trendů v oblasti moderního designu interiéru. Od koupelen přes kuchyně až po obklady stěn se beton stává stále oblíbenějším materiálem pro menší, či plochy. Jak se tato móda rozvíjí, tak čím dál více lidí uvažuje nad tím, jak beton v domácnosti vhodně využít, aby působil moderně a stal se designovou dominantou domu. V tomto průvodci se budeme zabývat tím, jaké jsou možnosti využití betonové stěrky, a proč se nemusíte bát její využití. 

Co je betonová stěrka a jak se odlišuje od klasického betonu?

Hlavní funkcí betonové stěrky je její typický vzhled imitující klasické stavební materiály, jako beton, štuk, různé druhy cementových omítek, či kamene. Na rozdíl od betonu má jemnější strukturu a lepší možnosti zpracování pro vymodelování požadované struktury. Některé typy betonových stěrek se namísto designu používají ve stavebnictví, jako opravný prvek klasického betonu. To jen ukazuje, jakou kvalitu a dlouhou dobu trvanlivosti můžeme od betonových stěrek očekávat. 

Kde využít betonovou stěrku v interiéru

Trendem posledních let, je stěrku nanášet na zdi, jako odlišný prvek oproti klasickým bílým stěnám jako kontrast. Tento efekt můžeme využít zejména při využití betonové stěrky v kuchyni. Vhodné je buďto kuchyňskou stěnu mezi dolními a horními skříňkami nechat vyzdobit betonovou stěrkou. Ano používáme slovo vyzdobit, a to protože zatím je to ještě relativně ojedinělý prvek kuchyně, který zpravidla nikdo z vašich známých nemá a bude vám ho závidět. 

Dalším možným využitím nejen v kuchyni, ale taky například v obývacím pokoji, nebo předsíni je nanesení betonové stěrky na jednu celou stěnu, a tím ji odlišit od ostatních. Zpravidla se využívá stěna za nábytkovou obývací stěnou, nebo televizí. U předsíně se k tomuto účelu využívá buďto stěna naproti vstupním dveřím, nebo za věšákem, nebo botníkem. 

Málokdo ví, že betonovou stěrku může využít i v koupelně. Je velmi odolná vůči vodě, takže pokud ji využijete pro stěny, tak se nemusíte bát, že by vám snad jako sádra slezla, nebo se rozpustila. Samozřejmě, že pod častým proudem vody ve sprchovém koutě bude její životnost značně omezena, ale stále na několik let můžete mít tento dokonalý design. Poté je možné ji opět jednoduše nanést. Pokud se vám betonový design líbí, ale máte strach ze snížené životnosti v koupelně, tak si můžete pořídit i dlaždice v designu imitujícího betonovou stěrku, nebo na stěrku nanést kvalitní hydroizolaci.

„Betonová stěrka je univerzální designový materiál, který je vhodný i do vlhkých prostor, jako je například koupelna.“ 

Dejte betonovou stěrku strop a překvapte okolí nevšedním designem

Co se týče stropu, tak tam máme jednoduché stanovisko. Na celý strop ne, ale pro částečné využití v kombinaci s bodovým osvětlením v hodně osvětlených místnostech rozhodně ano! Posuďte sami, za nás je tento design pro obývací pokoj dokonalý. Jedinou nevýhodou je optické ztmavení a zúžení místnosti, což zpravidla není žádoucí. 

Betonová podlaha vypadá skvěle, ale působí chladně

U podlah je situace odlišná. Zřejmě spoustu z vás zklameme, ale betonovou stěrku doporučíme spíše, jako podkladový materiál před finální podlahovou krytinou. Nemusíte mít strach, že by snad podlaha měla nerovnosti s využitím betonové stěrky, naopak u podlah se nazývá betonová samonivelační hmota. Jak už nám název napovídá, tak jde o hmotu, která se rozlije rovnoměrně po celé místnosti a má dokonalou strukturu betonu při naprosté vyrovnanosti podlahy. 

Důvodem, proč ji nedoporučujeme, jako finální úpravu pro většinu uživatelů je, že působí chladně a často chladná taky je. Proto, když ji plánujete využít, tak na ni naneste alespoň menší kobereček, abyste rozbili tento chladný pocit. Ideální je nanést ještě mirelonovou podložku a vinylovou podlahu, či plovoučku, která pomůže získat pocit většího tepla a 1-2 cm tepelné izolace od země. 

Jaké jsou výhody betonových stěrek 

Několik výhod jsme v tomto článku už zmínili, takže tato část bude píše takové shrnutí. Hlavní výhodou je samozřejmě její nadčasový design, který se neokouká ani po letech. Další velkou výhodou je její velká odolnost vůči tlaku i škrábancům. Další výbornou vlastností, kterou oceníte zejména ve vícepatrových domech, nebo ve větších rodinách je, že u betonové stěrky nedochází ke kročejovému hluku. Překvapivou výhodou je také to, že v kombinaci s hydroizolačními nátěry je vhodná i do koupelny. Pokud by se vám ji přece jen povedlo poškodit, tak skvělou zprávou je, že oprava je velmi snadná. Jednoduše ji opět nanesete, což je otázkou jen několika minut až hodin. 

Jak na realizaci betonové stěrky v domě?

Nejsnazší a nejjistější volbou je najmout si profesionála. Těch ale v republice není moc a cena realizace je často až hrozivá. Přitom materiál až tak drahý není a postup také ne. Proto se společně povídáme na to, jak využít betonovou stěrku doma svépomocí. Nemusíte mít strach, není to nic, co byste nezvládli. 

Nejprve je třeba si připravit podklad. Pokud máte novou stěnu srovnanou například hrubou omítkou, nebo na podlaze starý beton, tak je to nejjednodušší. To stačí pouze oškrábat podklad od nerovností a natřít penetrací. U malovaných stěn je třeba seškrábat poctivě malbu a pořádně zapenetrovat. Případné praskliny opravte akrylovým tmelem, nebo betonovou stěrkou na to určenou a poté napenetrovat. 

Když je podklad srovnaný a napenetrovaná, tak rozmícháme dle návodu konkrétní stěrky materiál a naneseme na zeď buďto klasickým malířským válečkem, nebo zednickou špachtlí a hladítkem na zeď. Podle velikosti vrstvy, kterou finálně chcete, tak natřete jednu, nebo více vrstev. Každopádně před každou další vrstvou nechte alespoň 24hod, aby materiál pořádně proschl. Po nanesení poslední vrstvy můžete některé typy betonových stěrek zatočit hladítkem, nebo nechat v původní struktuře a nechat proschnout ideálně minimálně dva dny. Následně podle potřeby můžete zbrousit do požadované tloušťky a rovnosti.

Životnost betonové stěrky 

Tím, že se má zejména přírodní složení různých kamenných směsí, jako je křemen, vápenec, mramor a další, s cementovým pojivem, které má extrémně trvanlivé vlastnosti, tak je cementová stěrka univerzální materiál pro takřka nekonečnou životnost. Pokud nedojde k mechanickému narušení narušenou statikou, nebo silný úder předmětem, tak ji pravděpodobně budete měnit až při změně designu daných místností.

Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro změnu, tak jednoduše stěrku zbrousíte a dorovnáte buďto štukovou, nebo sádrovou omítkou a nikdo ani nepozná, že na tom místě někdy betonová stěrka byla. U koupelen stačí napenetrovat betonovou stěrku a na lepidlo nalepit nové dlaždice a úplně změníte design místnosti bez nějakého většího zásahu.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *