Načítání

Zadejte hledaný text

Rekonstrukce a bydlení

Laminátové podlahy: co byste před koupí měli vědět?

Ať už se jedná o jakýkoli typ laminátové podlahy, vždy je třeba zvážit a prozkoumat několik faktorů, které vám pomohou vybrat správnou podlahu pro váš domov. V dnešním článku si jednotlivé faktory blíže představíme. Na začátek se ovšem podíváme na to, co dělat ještě před samotnou koupí plovoucí podlahy.

Úprava a ošetření podkladu podlahy

Než si laminátovou plovoucí podlahu vůbec pořídíte, tak bude zapotřebí zkontrolovat podklad, na kterém bude krytina položena. Daný povrch by měl být bez nerovností. Samozřejmě, že podklad by měl být rovněž takzvaně ve váze. V případě, že něco z toho není splněno, tak je nutné se pustit do oprav. Povrch se musí očistit a ideálně ošetřit impregnací. Následně se můžete vrhnout do vyspravení nerovností, s čímž vám mohou pomoci například samonivelační hmoty a stěrky. Pokud jste jen trochu zruční, pak byste práci s nivelací měli bez větších obtíží zvládnout. Ideálně si však přizvěte někoho, kdo vám s tím vším pomůže. Nivelační hmoty jsou totiž obvykle dodávány v 25 kg pytlech. Navíc se celý obsah musí smíchat s několika litry vody. Jakmile si tohle všechno spočítáte, tak zjistíte, že pokud si se vším budete chtít poradit sami, tak si pořádně máknete.

Nepořizujete si pouze samotnou podlahu

O samonivelačních hmotách už byla řeč. Ať už je ovšem povrch jakkoliv rovný a hladký, tak vždy je prakticky nutné pod podlahu položit ještě nějakou tu izolaci. Ta totiž plní hned několik funkcí. Izolace dokáže pohlcovat a tlumit nárazy či hluk. Zároveň se používá jako vyrovnávací vrstva pod podlahové krytiny. Pokud tedy povrch není dokonale rovný, tak to může napravit právě izolace.

Kromě samotné podlahové krytiny budete potřebovat také lišty. Ty vám zakryjí takzvané dilatační spáry, které vznikají mezi stěnou a podlahovým prknem. Díky tomu plní i estetickou roli, jelikož na dané spáry by nebyl příliš hezký pohled. V některých obvodových lištách mohou být vedeny i kabelové rozvody.

Cena podlahy je často rozhodující

Pro řadu lidí je limitujícím faktorem bezesporu cena podlahové krytiny. Ne každý si zkrátka může dovolit sáhnout po těch nejdražších a nejluxusnějších podlahách. Naštěstí se krásné a kvalitní podlahy dnes dají pořídit již za velice příznivé ceny. Pokud ovšem chcete měnit krytiny v celé domácnosti, pak zkrátka a dobře musíte počítat s tím, že cena půjde do tisíců. Čím větší byt či dům, tím více je potřeba plánovat. Výměnu můžete realizovat takzvaně na etapy. Tím pádem to dokážete finančně utáhnout, aniž byste si museli brát půjčku.

Jakmile si spočítáte, kolik čtverečních metrů mají jednotlivé místnosti, tak mějte na paměti, že u podlahové krytiny musíte vždy zakoupit pár metrů navíc. Nejspíš si to sami nepřejete, ale můžete si být jistí, že vám vždy vznikne nějaký odpad. Také se občas může objevit prkno, které nepůjde použít. Buď na něm mohou být nějaké kazy, nebo může být poškozený zámek.

Tloušťka podlahy, třída zátěže a odolnost vůči oděru

Obecně by se dalo říci, že čím tlustší podlaha je, tím je to lepší. Zejména tam, kde se po podlaze často chodí. Rozhodně je dobré se u konkrétní krytiny podívat také na třídu zátěže a odolnost vůči oděru. Podle třídy zátěže se laminátové podlah dělí na typy 21, 22, 23, 31,32 a 33. Třída 21 je podlaha, jež je vhodná do prostor, které nejsou využívány zas až tak často. Teoreticky to může být třeba ložnice, pokud v ní tedy trávíte pouze ten čas, kdy spíte. Třida 33 je pak naprostý protipól. Tato krytina je velice odolná, díky čemuž se objevuje například v prostorech veřejných objektů. Prakticky totéž platí také o odolnosti vůči oděru. Zde laminátové podlahy mohou spadat do skupin AC1 (nízké zatížení) až AC6 (extrémní zatížení). Dá se toho sledovat samozřejmě daleko více, kupříkladu odolnost proti pádu tupého předmětu, odolnost proti skvrnám, potažmo odolnost vůči cigaretovému žáru.

U laminátových plovoucích podlah se můžete rozhodovat i podle celé řady další faktorů, jedním z nich může být třeba druh drážky nebo spáry. Někomu se líbí podlahy bez spár, někdo jiný sáhne raději po krytině s přiznanou spárou.

Podlaha je na svém místě, nyní přichází na řadu péče

Péče o plovoucí podlahy není nikterak náročná. Je ovšem lepší, když sáhnete po přípravcích, které jsou vyrobeny speciálně pro čištění tohoto druhu krytiny. Jestliže je to jen trochu možné, tak je dobré volit čištění suchou cestou, což znamená zametání a vysávání. Rozhodně se vyhněte bělícím prostředkům, silným rozpouštědlům nebo voskům. Raději příliš nepoužívejte ani běžné saponáty a prostředky s obsahem oleje. A nepřehánějte to ani s vodou. Znovu opakujeme, že péče o tyto podlahy není příliš náročná, ačkoliv to tak na první pohled možná nevypadá.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *