Načítání

Zadejte hledaný text

Ostatní

Výroba postele a nábytku „svépomocí“

Výroba nábytku, a především toho dřevěného, není nic jednoduchého. Postele se sice neřadí mezi konstrukčně nejsložitější nábytek, ale veškeré opracování dá spoustu práce. Kromě notné dávky zručnosti je navíc zapotřebí také velké množství dřevoobráběcích strojů. S ruční pilkou a vrtačkou si opravdu nevystačíte.

Dřevo neustále pracuje

Je všeobecně známo, že dřevo je materiál, který neustále pracuje, a právě proto je nutné jej kvalitně opracovat. Výroba nábytku rozhodně není o tom, že se vezme pár desek, které se za pomoci kladiva a několika hřebíků stlučou dohromady. Je to celá řada na sebe navazujících procesů, z nichž můžeme zmínit například řezání, hoblování, frézování, dlabání nebo vrtání. Velká pozornost se musí věnovat rovněž „vnitřní“ a povrchové úpravě, jelikož dřevo funguje jako houba a neustále do sebe natahuje všudypřítomnou vlhkost.

Sušení a lepení dřeva

Obrovský důraz se klade také na sušení a lepení. Když je dřevo příliš mokré, tak má tendenci bobtnat, zhoršují se jeho mechanické vlastnosti a dochází ke snižování pevnosti lepených spojů.

Lepení tohoto materiálu zase minimalizuje riziko průhybu desky a dochází k odstranění vnitřního pnutí. Vynechání jakékoliv operace může mít fatální následky a laik jen stěží pozná, kdy je dřevo mokré, a kdy je naopak dostatečně suché.

Naše rada zní

V případě, že nemáte potřebné znalosti a zkušenosti a nevlastníte ani dřevoobráběcí stroje, tak se do výroby dřevěného nábytku rozhodně nepouštějte. Raději navštivte některou z kamenných prodejen, probádejte jednotlivé e-shopy, nebo využijte služeb specialisty v daném oboru. Ušetříte si celou řadu starostí a také spoustu času, který můžete věnovat jiným věcem. Výroba nábytku svépomocí je samozřejmě možná, ale vyžaduje to velkou dávku šikovnosti a dostatečně kvalitní vybavení.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *