Načítání

Zadejte hledaný text

Ostatní

Epoxidové nátěry: kde se používají a jak se s nimi pracuje?

Slyšeli jste už někdy o epoxidových nátěrech? Pokud ne, tak jsme si téměř na 100 % jistí, že jste je alespoň jednou v životě viděli. Typicky se s nimi totiž můžete setkat ve velkých halách s betonovou podlahou, kde se používají na vyhlazení povrchu, opravu spár a také pro barevné vyznačení cest. Epoxidový nátěr dodává betonu ochranu před mechanickým a chemickým poškozením, a tím pádem prodlužuje jeho životnost.

Pro jaké prostory je epoxidový nátěr vhodný?

Epoxidové nátěry a epoxidové stěrky se nanášejí na betonové podlahy ve výrobních a průmyslových halách. Dále se s nimi lze setkat v kuchyních, sportovních halách nebo garážích.

Po 24 hodinách od aplikace vytváří lesklý a hladký povrch, který vyhladí drobné betonové poškození a zpevní podlahy. Existují také protiskluzové nátěry, do kterých se přidává křemičitý písek, čímž dojde ke zvýšení tření.

Jak se postupuje při aplikaci epoxidového nátěru?

Nejdříve se začíná s betonovým povrchem, který je třeba obrousit metodou tryskání. Tryskání je vysokotlaké čištění proudem s abrazivními částicemi. Díky této metodě dojde k obroušení větších prasklin a trhlin.

Poté se aplikuje penetrační epoxidová pryskyřice, na kterou se posléze nanese epoxidový lak. Tento proces se opakuje hned několikrát.

Rozdíl mezi epoxidovým nátěrem a epoxidovou stěrkou

Záleží na tloušťce aplikovaného ošetření. Epoxidový nátěr se váže na prachové částice, kopíruje povrch betonu a zpevňuje ho. V případě nutnosti velmi hladkého povrchu se tedy aplikuje epoxidová stěrka.

Hlavní výhody epoxidové opravy betonu

Epoxidové nátěry a stěrky přinášejí celou řadu výhod. Tou největší je zcela jistě to, že zvyšují mechanickou a chemickou odolnost betonového povrchu. Dále povrch vyhlazují a opravují drobná poškození. Samotná aplikace je navíc poměrně rychlá.

Rada na závěr

Ačkoliv je aplikace epoxidových stěrek a nátěrů relativně rychlá, tak vždy je lepší oslovit specializovanou firmu. Bez potřebných znalostí, zkušeností a techniky se do toho raději nepouštějte.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *