Načítání

Zadejte hledaný text

Ostatní

Chorvatský mramor v praxi

Chorvatský neboli bračský mramor, jak se mu také někdy přezdívá, patří k velmi vyhledávaným obkladovým materiálům. Toto chorvatské bohatství se vyváží do celého světa a objevuje se na velmi slavných místech. Můžeme uvést například parlament ve Vídni, parlament v Budapešti nebo Bílý dům ve Washingtonu. Jeho velkou předností je jeho snadná opracovatelnost, ačkoliv jde o velmi tvrdý a odolný materiál. Chorvatský mramor není pouze hnědý nebo bílý. Nedaleko vesničky Půčišće se totiž těží od krémově hnědého až po zářivě bílý mramor.

Chorvatský mramor a jeho využití

Hned v úvodu článku zaznělo, že se jedná především o obkladový materiál. Koneckonců v posledních několika letech můžeme pozorovat, že další a další lidé si přírodním kamenem obkládají své domy. A samozřejmě nemáme na mysli jen mramor, ale také obklady z lámané žuly nebo štípané břidlice. Nicméně skvěle vypadá také dlažba z bračského mramoru. Tento materiál má tedy vcelku univerzální využití.

Jak se chorvatský mramor těží a jak se s ním pracuje?

Během procesu samotné těžby se nepoužívá dynamit. Ten by totiž způsobil nežádoucí trhliny. Místo toho je hlavním těžebním nástrojem obrovská pila, která ze skály odřezává obrovské kvádry, s nimiž se následně dále pracuje. Poté, co se kámen opracuje a dostane se ke konečnému zákazníkovi, tak se s ním pracuje takzvanou bezespárovou metodou. Zásluhou této metody vynikne krása přírodního kamene v rámci velkého celku.

Mramor byl, je a bude symbolem luxusu a vytříbeného vkusu. Tento materiál se velmi hojně využíval už v dobách starověkého Řecka a Říma. Po období experimentů a nahrazování přírodních materiálů těmi umělými se zdá, že dřevo a kámen se vrací zpět do módy. Mramor se opět stává nedílnou součástí těch nejluxusnějších koupelen a znovu opakujeme, že se hojně využívá také v exteriéru.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *