Načítání

Zadejte hledaný text

Obývák

Proč si v roce 2021 pořídit obývací stěnu do obýváku?

Obývací stěna již není pouze další úložný prostor v obývacím pokoji, jak tomu bylo dříve. V posledních letech se stala moderním a praktickým doplňkem, který se stává středobodem pokoje. Je to prostor kolem televize. Do této části místnosti se díváme nejvíce, proto je fajn mít designovou i oblast okolo ní.

Časový vývoj obývacích stěn

Ještě před několika lety se obývací stěny skládaly z množství nástěnných panelů, komod a vitrín, do kterých se ukládaly různá “prášítka” a knížky, které dělaly vizuální složku pokoje. Samotný nábytek neměl potřebnou variabilitu a designové kousky se sháněly těžko. Dnes je situace jiná. Hlavní designovou složkou jsou samotné skříňky ve vybraném dekóru a dokonalém slazení s okolními prvky.

Moderní obývací stěny jsou nyní méně objemné, lehčí a levnější. Výběr materiálu odráží styl domova. Stále více se přechází z masivních obývacích stěn k laminátovým skříňkám. Tyto stěny jsou často levnější. Při výběru dekoru se řiďte stylem svého pokoje a dalších přilehlých místností v bytě. To je důležité zejména v případě, že máte obývací pokoj spojený s kuchyní, vytvořenou například v rustikálním stylu.

Nezapomeňte sladit skříňky s podlahou

Vhodné je se také podívat nejen na okolní nábytek, ale také podlahu, kterou v pokoji chcete mít. Materiál, styl a dekór podlahy silně ovlivňuje pocit z designu celé místnosti. Pozor u vinylové a plovoucí podlahy na výběr stejného, nebo až moc podobnému stylu, jako u nábytku. Velmi populární jsou totiž dubové podlahy a stejně tak, dekór dub sonoma u nábytku. V případě výběru stejného dekoru bude nábytek zanikat a výsledný vzhled nebude tak dobrý.

Velmi dobře jsou k sobě kontrastní barvy – tmavé podlahy se světlým nábytkem a naopak tmavý nábytek se světlejší podlahou. Předem si určete, jestli chcete mít jen jeden povrch podlahy, nebo jejich kombinaci. Moderním způsobem je kombinace plovoučky, nebo vinylu s menším kobercem – zpravidla světlá podlaha a tmavší koberec.

Jaký dekór a styl obývací stěny si vybrat

Pokud již máte vybraný materiál a styl podlahy, můžete se vrhnout do výběru dekóru skříněk. Univerzální barvou je bílá, respektive její kombinace s černou, nebo dekorem dřeva. Jak bylo výše zmíněno, je potřeba dbát na to, aby dekór nebyl totožný s barvou podlahy. Vhodné je také zakomponovat i okolní prvky obývacího pokoje jako jsou tapety a malba, kde opět u tmavých barev je vhodnější volit světlejší nábytek.

Při výběru tvaru a materiálu obývací stěny dbejte na sladění s okolními dekoracemi. Pokud máte celý dům v rustikálním stylu, tak by moderní obývací stěna byla jako pěst na oko. Styl by měl být určitě jednotný.

Hodně ovlivňuje rozložení obývací stěny přítomnost a velikost televize v místnosti. Tradiční obývací stěny mají mezi skříňkami prostor na televizi. Současný trend je stále ve zvětšování TV v místnostech, takže pokud si myslíte, že v následujících letech budete televizi zvětšovat, tak si raději kupte variantu s prostorem na větší rozměr.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *