Načítání

Zadejte hledaný text

Obývák

Na co byste si měli dávat pozor, když si pořídíte koženou sedací soupravu?

Sedací souprava, ať už je vyrobená z jakéhokoliv materiálu, je skutečným středobodem obývacího pokoje. V tom jsou si všechny sedačky prakticky rovny. Rozdíly jsou ovšem v tom, jak moc o danou sedací soupravu musíte pečovat. Některé materiály jsou prakticky bezúdržbové, jiné vyžadují poměrně značnou péči. Do druhé skupiny spadá například kůže. Nejen sedačky, ale také pohovky nebo křesla z kůže potřebují, abyste se o ně pozorně starali. Zároveň je nutné, aby takový nábytek nebyl vystaven několika faktorům a vlivům.

Teplota, vlhkost a přímé sluneční záření

Teplota nepředstavuje zas až tak veliký problém. Nesmí totiž klesnout pod 15 °C. Zároveň by tedy neměla překročit 35 °C. Věříme však, že ve vašem obývacím pokoji nepanují takové podmínky. Ačkoliv je pravda, že v letních měsících může teplota v místnosti doslova vystřelit. Při pravidelném větrání by však neměla dlouhodobě překročit hranici oněch 35 °C.

Horší je to s vlhkostí, která by se měla pohybovat v rozmezí 40 – 70%. To může být problém ve starších domech a bytech, kde se lidé často potýkají právě s nadměrně vysokou vlhkostí. V případě moderních staveb pak hrozí opačný paradox, a sice ten, že vlhkost je naopak příliš nízká. Někteří lidé si totiž myslí, že čím nižší vlhkost v domácnosti mají, tím je to lepší. Není to však tak úplně pravda, příliš suché prostředí není ideální. Suché a teplé prostředí má na kůži neblahý vliv. Začne se totiž vysušovat, což má za následek její praskání.

Zatím jsme se nevěnovali přímému slunečnímu svitu. Tento faktor může způsobit vyblednutí kůže, její znehodnocení a taktéž její popraskání. Pokud tedy do místnosti se sedací soupravou svítí několik hodin denně sluníčko, pak byste měli zapracovat na jejím zatemnění. Skvěle mohou posloužit třeba žaluzie.

K sedačce se chovejte šetrně

Na kožený nábytek si rozhodně nesedejte v džínách! Neberte si tedy příklad ze slečny z úvodního snímku tohoto článku. Problémem by mohlo být i vlhké oblečení. A to nemluvíme o potu. Ať vás tedy ani nenapadne, že si po fyzickém výkonu ustelete na svém koženém gauči! Minimálně si přes sedačku dejte alespoň nějaký přehoz.

Utírejte, vysávejte a impregnujte

Alespoň jedenkrát týdně ze sedací soupravy vysajte prach a utřete ji vlhkým hadříkem. Každého půl roku pak sáhněte po speciální impregnaci. Tato impregnace zabraňuje vysychání kůže, díky čemuž nedojde k už několikrát zmíněnému znehodnocení a popraskání.

Jedna paní povídala, že koženou sedačku můžete bez problémů naimpregnovat běžnými oleji, potažmo tuky. Prosíme vás, snažte se neřídit těmito radami. Určitě si kvůli pár ušetřeným korunám nechcete zničit kožený nábytek za x tisíc korun. Naše rada na závěr tedy zní – používejte přípravky, které jsou určeny přímo k impregnaci kůže a koženého nábytku.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *