Načítání

Zadejte hledaný text

Nezařazené

Jak vytvořit harmonický hnědý uklidňující pokoj

Hnědá barva patří mezi teplé barvy. Je přírodní, uklidňující barvou s jejíž pomocí se cítíme bezpečně a stabilně.Její hřejivý tón často podtrhuje i dřevitý dekor. Právě dekorů a odstínů hnědé barvy je mnohem více, než u barev jiných. To z ní dělá velmi univerzální řešení pro většinu pokojů domácností. Velmi vkusně se hodí s jinými odstíny hnědé, ale také jiných barev. K čemu se hodí nejvíce?

Hnědá barva: Co vyzařuje do vaší aury a mysli

Hnědou barvu si společně se zelenou spojujeme s přírodou. Hnědá je totiž univerzální zemitá barva půdy, ale také základního přírodního materiálu – dřeva. To v nás vyzařuje souznění s přírodou a může v nás evokovat i pocity spojené s domácí pohodou u praskajícího dřeva v kamnech. Dodává nám tedy pocit tepla a rovnováhy. Světlejší varianty na naší psychiku působí příjemným uklidňujícím dojmem, a proto nám pokoje sladěné s hnědou barvou dodávají energii i po nejnáročnějších dnech v práci. 

Jak vhodně využívat hnědou v interiéru?

Cílem je, aby stejně, jako u všeho, hnědé nebylo v interiéru až příliš. I Když je barvou neutrální a velmi pozitivně působící na psychiku člověka, tak stále platí, že všeho moc škodí. Nevhodně zvoleným odstínem dokonce dokážeme rozbít vkusný design celé místnosti. Tento problém často nastává z tmavých odstínů. Ty se hodí hlavně pro vintage a často i retro styl. Její velká nevýhoda je, že opticky ztmavuje a zužuje prostor, což může vést až k nežádoucím pocitům z místnosti.  Proto tmavé odstíny doporučujeme využívat decentně a zejména ve velkých prosvětelných místnostech. 

Naopak velmi doporučujeme její kombinaci se svělejšími tóny hnědé. Ty mají opačný efekt. Krásně prosvětlují místnost a přináší nám výše zmíněné pozitivní účinky na naší psychiku. Právě kombinace světelejších a tmavších odstínů přináší čistý elegantní design hodící se do většiny moderních interiérů.

Pokud sáhnete pouze po světlých odstínech, tak si důkladně promyslete, jaké kombinace barev stěn, nábytku a podlahy ještě k tomu budou. Abyste nedocílili pouze mdlého designu bez emocí. Ale nemusíte se bát i prostá bílá barva ke světlým dekorem dubu, nebo buku parádně sedne. Proto jsou velmi často rovnou prodávány kombinace bílé a dubu sonoma a stala už se z nich stálá jistota.

Odstíny hnědé a jejich kombinace s ostatními barvami

Variant odstínů hnědé je velké množství od tmavších – mahagon, hořká čokoláda, skořice, javor, topol až po světlejší tóny, jako dub, buk, karamel až po světlé krémové hnědé odstíny. Cílem však rozhodně není ukázat vám výčet odstínů hnědé, ale spíše vysvětlit, kdy kterou využít. 

Je rozdíl mezi tím, když hledáte barvu pro podlahu, nábytek, doplňky, nebo na stěnu. Pro malování se hodí krémovější barvy, případně přímo tmavě hnědou jednu stěnu v kombinaci s bílými stěnami. Pokud přece jen chcete dřevité tóny i na zdi, tak sáhněte raději po tapetách s imitací dřeva, nebo jemné obložení dřevem. To se dneska používá spíše jen pro roubenky, nebo pokud chcete sladit pokoj do retro stylu

Ideální je kombinovat dřevěný dekor nábytku s bytovými doplňky v méně výrazných barvách. Vhodná je pro tento účel slonovinová kost, bílá, nebo béžová barva. Pro tmavý nábytek naopak využijte světlejší dřevinu. Ideální je, když už samotný nábytek má jak tmavší odstíny, tak světlejší. Tím se krása dřeva dokonale zdůrazní. Pro zdi do kombinace doporučujeme buďto teplé barvy, jako starorůžová, oranžová, jemně žlutá, nebo studené, jako hráškově zelená, nebo jemná modrá barva. 

Do kterých místností se hnědá hodí?

Dříve se mělo za to, že se nehodí do koupelny a to z důvodu větší hygieničnosti a pocitu čistoty bílé barvy. Dnes již tomu tak není a naopak se rychle rozšiřují koupelnové skříňky v hnědých variantách, případně dekorace dřevěné, nebo bambusové ve světle hnědých dřevěných tónech. Pokud však nejste tak odvážní, nebo se vám bílý styl koupelny líbí více, nezoufejte, na trhu je spousta bytových doplňků v hnědé barvě, jako koberečky do koupelny a další. 

U ostatních místností není co řešit. Zde hnědý nábytek a podlaha už zdomácněly a není důvod se jim vyhýbat. Naopak našim tipem pro vás je využití bytových doplňků ze dřeva, nebo bambusu. Tyto výrobky jsou sice dražší, ale působí velmi moderním dojmem a dodá ještě větší spojení s přírodou přímo do vašeho domova a co může být více než útulný domov.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *