Načítání

Zadejte hledaný text

Kuchyň a jídelna

Příprava instalací pro kuchyňskou linku 

Plánování kuchyně je zábava, jednoduše si zajdete do obchodu s nábytkem, na vyhledávač nábytku, nebo si rovnou vytvoříte návrh kuchyně v online konfigurátoru. Méně zábavnou částí vytváření této místnosti je financování. Bohužel jde o nejdražší místnost v domě. Je to nejen díky drahým kuchyňským linkám, velkého množství elektrických spotřebičů, ale také náročnější vedení instalací, než v jiných místnostech.

Základem je vytvořit si podrobný návrh kuchyně

Než začnete řešit s elektrikářem, nebo instalatérem, jak a kde vést vodu a elektřinu, tak si vytvořte podrobný návrh místnosti. Základem je samozřejmě určit si stavební rozložení kuchyně, včetně zazdění, nebo posunutí dveří apod.

Poté si otevřete online kuchyňský plánovač a nakonfigurujte si kuchyňské spotřebiče a nábytek podle svého uvážení. Po vytvoření jasného a přesného návrhu začněte teprve upravovat podle něj s naprostou přesností polohu vedení instalačních sítí.

Elektřina, plyn, voda, odpad, vzduchotechnika, na co vše je třeba myslet

V důsledku většího množství náročnějších spotřebičů je velké riziko přehlcení elektrické sítě a pádu jističe. Proto se stále více zpřísňují normy a rozvody kuchyně jsou často na úrovni zbytku celého domu. Například digestoř navíc kromě elektřiny potřebuje napojení na vzduchotechniku pro odsávání pachů z místnosti. Proto je nutné s digestoří řešit navíc i odvod vzduchu do komína, nebo přes fasádu ven z domu. Nesmíme zapomenout ani na světelný obvod pro hlavní světlo, případně bodovky + lustr nad stolem.

Voda je zpravidla vedena do dřezu a myčky. Když jsou navíc v kuchyni bojler, nebo pračka, tak vedou i sem.  Samozřejmě kde voda přitéká, tak tam je třeba řešit odpad. K němu jsou spotřebiče buďto napojeny napřímo, nebo přes dřezový sifon. Do dřezové baterie je třeba přivést navíc ke studené vodě i vodu teplou. 

Posledním rozvodem, který bývá jedinečný pro kuchyň je plyn. Ten vede výhradně ke sporáku, případně k plynové troubě. Celkově však dochází v poslední době k odklonu od plynu, a to v důsledku nejen zbytečných nákladů na další rozvod, složitější úpravy kuchyňské linky, ale také prudkému zvýšení cen plynu. Alternativou pro plynovou troubu už je dlouhou dobu elektrická trouba, kterou si většina lidí volí raději pro rovnoměrnější pečení. Pro plynový sporák je indukce, která je rychlejší, bezpečnější, ale náročnější pro elektrickou síť. 

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *