Každý rok přichází zima. Otázkou je, zda přichází i srážky sněhu nebo mrznoucího deště. U nás máme spoustu horských oblastí a i tam bylo sněhu poskrovnu. Letos však byla již ledovka nebývalého rozsahu. Mnozí museli vyjet autem bez ohledu na sjízdnost vozovek. Pro tyto případy se jim hodily sněhové řetězy, i když na ledu je jízda vždy obtížná.

V zimě do hor pouze se zimní výbavou

I když v místě kde žijeme nemusí být žádná sněhová pokrývky, v horách ať to jsou Beskydy, Jeseníky či Krkonoše tomu bývá jinak. Sněhové řetězy přitom nezaberou v autě skoro žádné místo a nejsou vůbec drahé. Navíc zajistí dojezd až před vlastní chatu či hotel, kde chcete trávit dovolenou nebo třeba jen víkend. Sněhové řetězy jednoznačně zvyšují bezpečnost právě v sněhových lokalitách, i když je sněhu poskrovnu. A například v Alpách na některé cesty bez sněhových řetězů nesmíte ani vyjet.

Nákup sněhových řetězů

Rozhodli jsme se koupit sněhové, co tady udělat? Vězte že univerzální řetězy neexistují je nutné vybrat dle rozměrů vašeho auta, či vlastně pneumatik. V obchodě levne-autodoplnky.cz mají v nabídce přehlednou tabulku, aby jste se nespletli. Obecně lze uskutečnit výběr ze dvou typů běhounů. Typ „X“ – křížová stopa nebo stromeček, tady stopa „H“. U některých aut je nedostatek prostoru mezi kolem a podvozkem a bude nutné koupit tenčí články řetězů.
Sněhové řetězy lze použít jak na sněhu tak i na ledu. Pochopitelně led je led a tak je třeba to brát v úvahu, nicméně jízda s řetězem je na tomto povrchu možná, bez řetězu riskantní . Na kratších úsecích lze jet také na místech s neúplnou sněhovou pokrývkou, bez nebezpečí poškození řetězů. Doporučená rychlost s nasazenými řetězy je však omezena na 50 km/hod.

Co je dobré vědět máte-li sněhové řetězy

Prodejci důrazně doporučují vyzkoušet nasucho montáž řetězů a to dříve než zima začne. I když jsou návody celkem podrobné a mnozí jste šikulové, bývají problémy. Po nasazení řetězů se doporučuje ujet cca 30 – 50 metrů a následně řetězy dotáhnou. Tím se vyhneme případnému poškození auta vlajícím či odpadlým řetězem. Po jízdě opláchněte vodou a osušte, nikdy neolejujte. Pokud má řetěz opotřebované články z jedné strany v určitých situacích a u některých řetězů, můžete řetěz otočit a používat tak dále. Vždy však dodržujte výrobcem stanovenou minimální sílu jednotlivých článků řetězu. Předejde se tím přetržení řetězu s následným poškozením podvozku vozidla.