Sněhová fréza je nástroj pro mimořádné sněhové nadílky, ale také pro pravidelný úklid sněhu na větších plochách. Výběr sněhové frézy můžeme začít otázkou, zda nám bude stačit sněhová fréza na elektrický pohon, nebo potřebujeme výkonnou benzínovou sněhovou frézu. Sněhová fréza elektrická je určena s ohledem na napájení pro prostory nepříliš vzdálené od elektrického zdroje napětí, což můře být okolo rodinného domu, případně příjezdové cesty. Výhodou je rozhodně cena a také nízké udržovací a servisní náklady. Benzínové sněhové frézy nají větší výkon i dosah.

Sněhová fréza co od ní čekat

Od sněhové frézy očekáváme především úklid sněhové nadílky bez zbytečné námahy. K tomu slouží hned několik potřebných funkcí, které by sněhová fréza neměla postrádat. Vzhledem k tomu je dobré podívat se na pojezd sněhové frézy.

Standardem bývá pojezd několika stupňový včetně zpětného dvourychlostního chodu. Vyzkoušejte, jak rychle jede nejpomalejší rychlost, ať vás pak fréza příliš netahá do práce. Pokud jde pohon, pak převážně jde o kolové sněhové frézy, ale najdete také sněhové frézy pásové, zde je dobré vyzkoušet jak dobře se s nimi manévruje.

Další vlastnost, kterou potřebujete posoudit je jak daleko můžete odklizený sníh odhodit. Při velkých plochá je to velmi důležité, aby jste nemuseli odklízet sníh nadvakrát. Obvykle lze dosáhnout vzdálenost 15 – 20 metrů za ideálních podmínek.

Množství sněhu odklizeného za měrnou jednotku je dáno výškou a šířkou takzvaného bunkru. Tento pracovní výkon se uvádí v metrech kubických za hodinu práce.

Další zajímavé funkce a doplňky sněhové frézy, které můžete ocenit. Ovládání otočného komínu? Odkud se ovládá, v jakém úhlu ho můžete ovládat a jak snadno se ovládá? Nechcete si poškodit dlažbu? Hledejte ty sněhové frézy, které mají například polymerové lyžiny na místo kovových. Je pro vás startování náročné? Volte stroje s elektrickým startováním. Vzhledem k dlouhotrvající tmě v zimních měsících budete potřebovat výkonné světlo? I to je nutné zvážit. a možná  třešnička na závěr – vyhřívání rukojetí pro opravdové sněhové mágy.