Horkovzdušné pistole a jejich srovnání nebude složité. Tyto pistole vyberte s ohledem na četnost používání a jaké práci se především budete věnovat. Ke klasikám budou patřit pistole s dvou-stupňovou regulací teploty a dvou-stupňovou intenzitou horkého vzduchu. Při výběru jde tedy o rozsah teplot,  regulace teploty buď skoková nebo plynulá a také rozhodně stojí ukazatel teploty. Hmotnost a tvar horkovzdušné pistole nelze rozhodně také podcenit. Příslušenství v podobě nástavců by mělo být samozřejmostí.

Horkovzdušné pistole a jejich výkon

Právě s výkonem horkovzdušné pistole souvisí maximální teplota vzduchu pistole, ta může dosáhnout až cca 650°C. Zde mluvíme o pistolích s příkonem 2000 – 2300 W, ale lze si pořídit i horkovzdušné pistole s příkonem okolo 1500 W. Čím vyšší teplotu potřebujete tím volíte silnější příkon pistole. Regulace teploty, která je samozřejmostí, pak pochopitelně můžeme získat i teplotu nižší, dle skutečných potřeb. Levnější horkovzdušné pistole mají obvykle dva teplotní stupně a dva stupně intenzity proudění horkého vzduchu nastavitelné skokově přepínačem. Hravě zvládnou odstranění starých nátěrů, vysušení čerstvých nátěrů, svařování a tvarování plastů, rozmrazování potrubí nebo také specifické práce jako je třeba voskování lyží, zapálit dřevěné uhlí při grilování nebo prohřátí půdy. Pro hobby a občasné použití budou stačit. Výhodou bude nízká cena horkovzdušné pistole.

Plynulá regulace a display u horkovzdušné pistole

Profíci a extra kutilové pak potřebují přesné nastavení teploty výstupního vzduchu. Pro ty budou vhodné horkovzdušné pistole s plynulou regulací teploty  v kombinaci se zobrazením výstupní teploty. Je to obzvláště patrné u formování termoplastů nebo při odstranění nátěrů z okenních rámů. Najdete i horkovzdušné pistole, které mají naprogramované teplotní rozsahy.

Hmotnost horkovzdušné pistole

Pokud s horkovzdušnou pistolí pracujete velmi často, pak si zaslouží pozornost hmotnost pistole i její tvar. Horkovzdušná pistole může totiž vážit  cca 500 gramů, ale také 2 kila. A to je velký rozdíl. Pokud má pistole „soft grip“ rukojeť rozhodně se vám bude dobře držet.

Horkovzdušné pistole a výbava

Standardní přídavné trysky by rozhodně neměly chybět:

  • Bodová tryska: která směřuje proud tepla v jednom bodě na opracovávaný  materiál. Pro těžko dostupné rohy ploch, dutiny a lemy.
  • Takzvaná vychylovací tryska. Úzký proud vzduchu na odstranění nátěrů z velkých plochých.
  • Tryska na ochranu skla: prostě na rámy oken.